یکی از انواع گردشگری که به سرعت در حال رشد است، گردشگری ماجراجویانه است. این نوع گردشگری به گردشگرانی مربوط می شود که بطور جسمانی و شخصی خود را در گیر فعالیت های غالبا” خطر ناک می کنند .این فعالیتها شامل شکار حیوانات وحشی، سفر های طولانی و دشوار در مناطق دور افتاده، صخره نوردی و قایق سواری در تند آبها و از این قبیل می شود.

ورزش مفرح قایقرانی و رافتینگ

رودخانه سیروان که طویل‌ترین رودخانه در کردستان است و شعبات مهم آن دزلی مریوان، گردلان، رزاب قطوند، گاوه رود و رودخانه قشلاق است وارد کشور عراق می‌شود. به علت قرار گرفتن این رودخانه‌ها در دره‌های عمیق و دبی زیاد آن‌ها در فصل بهار عموماً برای ورزش مفرح قایقرانی و رافتینگ مناسب می‌باشند. همچنین حواشی رودخانه‌ها محل زندگی پرندگان و رویش درختان و گلهای وحشی است که در بسیاری از مسیرها به‌ویژه در هورامان، رودخانه سیروان مناظر زیبایی را در دره‌ها و کوه‌ها به وجود آورده‌اند که دیدن آن‌ها برای هر گردشگری جذاب و لذت‌بخش است.

پوشش جنگلی استان کردستان با وسعتی معادل 320 هزار هکتار در نواحی غربی استان قرارگرفته و بعد از جنگل‌های شمال کشور در مرتبه دوم قرار دارد. این جنگل‌ها از شمال بانه شروع‌شده و شهرستان مریوان و جنوب غربی استان را نیز دربرمی گیرد و بیشتر شامل بلوط، مازو، گلابی وحشی، زبان‌گنجشک، آلبالوی وحشی است. ترکیب کوه، جنگل و رودخانه در مناطق غربی استان، مناظر و چشم اندازهای زیبایی را به وجود آورده است که بیشتر دوست داران طبیعت را به خود جذب کرده است.

بر اساس گزارش‌های سازمان محیط‌زیست استان 34 شکارگاه در منطقه وجود دارد. این شکارگاه‌ها بعلاوه مناطق محافظت‌شده تعداد زیادی از انواع پستان داران، پرندگان و خزندگان همانند آهو، قوچ و میش ارمنی، خرس قهوه‌ای ، گراز، گرگ، گربه پالاس و خرگوش را در خود جای‌داده است.