تیشکبایگانی‌های معرفی روستای دولاب | تیشک

دسته: معرفی روستای دولاب

معرفی روستای دولاو
وقتی که ملاک انتخاب مقصد و انگیزه رفتن به دل طبیعت، بر اساس تفاوت در دیدن جاذبه ها باشد،کردستان یکی از متفاوت ترین مقاصد گردشگری در ایران است.زیرا که فرهنگ همیشه پویا و زنده مردم کردستان، در دل طبیعت بکر، جاری و هماهنگ با طبیعت است و از سویی دیگر تنوع و بکر بودن جاذبه های طبیعی در تمام زمینه ها، گردشگران را به اشتیاق بیشتر برای سفر به کردستان تشویق می کند. تنوع رنگ در لباس های باوقار کردی،منشعب از طبیعت هزار رنگ کردستان است.طبیعتی که کوهستان های رفیع،جنگل های بلوط، پرندگان هزار رنگ،رودخانه های خروشان،روستاهای زیبا با معماری متفاوت ودشت های مرتفع و ده ها دریاچه و آبشارهای فصلی و دایمی را در دل خود داده است. و وقتی که همه این تنوع و تفاوت در کنار فرهنگ مهمان نواز مردم کردستان ،که این مهمان نوازی برند کردهاست، قرار می گیرد لبخند رضایت و آرامش بر جان گردشگران و خاطره فراموش نشدنی را در اذهان به جای می گذارد که همیشه کردستان را به مقصد شماره یک طبیعت گردان کشور تبدیل میکند.

روستای دولاو(دولاب) در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی سنندج در مسیر جاده کامیاران و جاده روستایی،موسوم به سو قرار گرفته است.از جمله خصوصیات این روستا می توان به منظره بسیار زیبای روستا در شیب تند همراه با معماری پلکانی و خانه های سنگی به همراه دره های پرآب روستا اشاره کرد. یکی از زیارتگاه های مهم دراویش و شیفتگان طریقت های مشهور کردستان با عنوان تکیه و خانقاه شیخ محمد و شیخ هادی در دره ای عمیق و زیبا در اولین دره ی ورودی سرسبز قبل از روستا قرار گرفته است. میوه زیبا و پراز خاصیت توت فرنگی که مورد توجه گردشگران است از محصولات باغی این روستا بوده که به همراه سایر میوه ها برداشت آن از لذت های حضور گردشگران در این روستای زیبا است. از دیگر جاذبه های مهم این روستا می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

کوه زیبا و مرتفع آوالان مشرف به روستا با مناطق ییلاقی آن (اوالان کوهی است به ارتفاع ۲۹۵۰ متر در ۲۵ کیلومتری جنوب سنندج و مشرف به جاده ی سنندج کامیاران. همچنین این کوه با عناوین دیگری چون هه واره به رزه و عبدالان شناخته میشود.عمده راههای دسترسی به این کوه روستای نشور و روستای دولاب میباشد. این کوه دارای جانپناه بوده و زمان لازم برای رفت و برگشت ۱۰ ساعت است. از فراز ئه والان دریاچه سدگاوشان، شهر سنندج ، کوه آبیدر ، کوه شاهو ، و کوههای شرقی مشرف به شهر سنندج (کوههای صلوات آباد) دیده میشود‍‍‌‌.)
برگزاری مراسم بولاو در هفته آخر شهریور ماه هر سال که شامل تبدیل کردن چندین تن انگور باغات روستا به صورت سنتی به کشمش است.

کوچه باغ گردی

روستای دولاو دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و حدود ۱۶۰ چشمه دائمی دارد.پس به حق شایسته است که نامش دولاو یعنی “دول ئاو” باشد. تنوع هر چهارفصل،زیبایی های بی نظیر آن را به پیشانی خود حک نموده است. در بهار کوه ها،باغ و درو دشت مخملی سبز به تن می آرایند.زمزمه چشمه ها و جویبارها با نغمه پرندگان روح و رئان و چشم و گوش را نوازش می دهند. میوه های رنگارنگ تابستان در کنار چشمه های سرد و خنک،خستگی را از تن عابران و رهگذران می زداید. پاییز را فصل دیگر است. نه قلم قادر به توصیف و نه زبان تاب بیان و نه چشم تحمل دیدن آن همه زیبایی را دارد.هزاران رنگ زردو سرخ،نارنجی، سبز… دیدگان را نوازش می دهند. پاییز عروس فصل ها با تنوع میوه ها و نسیم جویبارها،غم را از دل ها می رباید و ایام را به دل رهگذران حلاوتی دیگر می بخشد. زیباتر از همه زمستان،آخرین فصل سال با لباس سفید خود همه جا را پاک و یک رنگ می نماید گویا همه گرد و غبار ایام و رنگارنگ بودن دیگر فصل ها را با خود می برد و طبیعت را برای تغییر و تحول،رویش و جوانه زدن، تولد دیگر و زندگی دوباره مهیا می سازد…

هیچ چیز یافت نشد

به نظر می رسد مورد مد نظر شما را نمی توان یافت. ممکن است با جستجو به نتیجه برسید.