تیشکبایگانی‌های گشت و گذار | تیشک

Category: گشت و گذار

موقعیت جغرافیایی استان کردستان

استان کردستان با وسعتی معادل  29137کیلومترمربع در قسمت غربی کشور ایران و در مجاورت مرز عراق قرارگرفته که از شمال به استان آذربایجان غربی و بخشی از زنجان، از شرق با استان همدان و بخش دیگری از استان زنجان، از جنوب به استان کرمانشاه و از سمت غرب با کشور عراق (استان کردنشین سلیمانیه) هم‌مرز است.

استان کردستان بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1384 دارای 10 شهرستان 25 شهر23 بخش 79 دهستان و 1767 آبادی دارای سکنه است.

شهرستان‌های استان عبارت است از: سنندج، بانه، بیجار، دیوان دره، سروآباد، سقز، قروه، کامیاران، مریوان و دهگلان

شهر سنندج مرکز استان کردستان در فاصله 485 کیلومترمربع از شهر تهران قرارگرفته است. جمعیت استان بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن ـ آبان 1395 ـ تعداد  یک‌میلیون و پانصد و شصت هزار هشت‌صد و بیست‌ویک 1560821نفر  که شهرستان سنندج مرکز استان با جمعیتی معادل 492849 نفر برآورد پرجمعیت‌ترین و شهر سقز بعدازآن دومین شهر پرجمعیت استان است.

 

وضعیت طبیعی و اقلیمی استان کردستان

استان کردستان منطقه‌ای کوهستانی است که با ارتفاع متوسط 2000 از سطح دریا، از مرتفع‌ترین استان‌های کشور است. جهت گسترش و استقرار ارتفاعات در استان، به‌گونه‌ای است که نخستین بارندگی که از توده‌های هوای باران‌زا که به غرب کشور می‌رسند بر روی ارتفاعات این منطقه صورت می‌گیرد. ریزش‌های جوی در نقاط مرتفع به‌صورت برف و در بخش‌های کم ارتفاع غالباً به‌صورت باران است.

ـ اختلاف ارتفاع بین بلندترین و پست‌ترین نقاط استان به حدود 2400 متر می‌رسد که کوه شاهو در جنوب غربی استان با ارتفاع 3390 متر بلندترین و منطقه آلوت در بانه با ارتفاع حدود 900 متر کم ارتفاع‌ترین نقطه استان است. که این اختلاف ارتفاع موجب به وجود آمدن اقلیم‌های متفاوت شده و این موضوع ازنظر گردشگری حائز اهمیت است. ازنظر تنوع اقلیمی و وجود عوارض طبیعی و توپوگرافی استان کردستان دارای جاذبه‌های متنوع و ارزشمندی است، به‌ویژه اینکه اغلب شهرهای استان به علت قرارگیری بر روی تپه‌های بلند و شکل تپه‌ماهوری آن‌ها چشم اندازهای زیبایی را به وجود آورده‌اند. بر اساس استانداردهای جهانی، دمای مطلوب و مناسب برای جهانگردان بین 20 تا 25 درجه سانتی‌گراد است. که با توجه به میانگین دمای روزانه استان از اواسط اردیبهشت تا اواسط آبان ماه بهترین ایام برای سفر گردشگران به آن منطقه است.

در دوماهه اول سال یعنی فروردین و اردیبهشت به علت بارندگی‌های زیاد و درنتیجه سرسبزی منطقه، بهترین زمان برای برگزاری تورهای طبیعت‌گردی و دیدار مسافران از طبیعت کردستان است.

رودخانه‌های این استان عموماً به دو حوزه آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه می‌ریزند و تعداد نیز وارد کشور عراق می‌شوند. رودخانه قزل‌اوزن که شعبات آن شامل قم چقای، اوزن دره، تروال و شور می‌باشد به دریای خزر می‌ریزد. زرینه‌رود که شاخه اصلی آن چم (چوم) سقز نامیده می‌شود و به همراه شعبه مهم آن، یعنی رودخانه خورخوره و سایر شعبات آن به رودخانه سیمینه‌رود که در سقز تاتاهو نامیده می‌شود به دریاچه ارومیه می‌ریزند. رودخانه سیروان که طویل‌ترین رودخانه در کردستان است و شعبات مهم آن دزلی مریوان، گردلان، رزاب قطوند، گاوه رود و رودخانه قشلاق است وارد کشور عراق می‌شود. به علت قرار گرفتن این رودخانه‌ها در دره‌های عمیق و دبی زیاد آن‌ها در فصل بهار عموماً برای ورزش مفرح قایقرانی و رافتینگ مناسب می‌باشند. همچنین حواشی رودخانه‌ها محل زندگی پرندگان و رویش درختان و گلهای وحشی است که در بسیاری از مسیرها به‌ویژه در هورامان، رودخانه سیروان مناظر زیبایی را در دره‌ها و کوه‌ها به وجود آورده‌اند که دیدن آن‌ها برای هر گردشگری جذاب تو لذت‌بخش است.

استان دارای چندین دریاچه در نقاط مختلف است مانند دریاچه زریوار در مریوان، دریاچه سد قشلاق در 15 کیلومتری شمال شهر سنندج، دریاچه سد گاوشان در 45 کیلومتری جنوب سنندج و دریاچه بوکان در شمال شهر سقز، دریاچه سد آزاد در 60 کیلومتری جاده سنندج به مریوان، دریاچه سد سیاه زاخ در 15 کیلومتری غرب دیواندره، دریاچه سد چراغ ویس در 25 کیلومتری جاده سقز به بانه می‌باشند.

پوشش جنگلی استان کردستان با وسعتی معادل 320 هزار هکتار در نواحی غربی استان قرارگرفته و بعد از جنگل‌های شمال کشور در مرتبه دوم قرار دارد. این جنگل‌ها از شمال بانه شروع‌شده و شهرستان مریوان و جنوب غربی استان را نیز دربرمی گیرد و بیشتر شامل بلوط، مازو، گلابی وحشی، زبان‌گنجشک، آلبالوی وحشی است. ترکیب کوه، جنگل و رودخانه در مناطق غربی استان، مناظر و چشم اندازهای زیبایی را به وجود آورده است که بیشتر دوست داران طبیعت را به خود جذب کرده است.

بر اساس گزارش‌های سازمان محیط‌زیست استان 34 شکارگاه در منطقه وجود دارد. این شکارگاه‌ها بعلاوه مناطق محافظت‌شده تعداد زیادی از انواع پستان داران، پرندگان و خزندگان همانند آهو، قوچ و میش ارمنی، خرس قهوه‌ای ، گراز، گرگ، گربه پالاس و خرگوش را در خود جای‌داده است.

Nothing Found

It seems we can’t find what you’re looking for. Perhaps searching can help.